Nordic Semiconductor ASA NRF24L01
NRF24L01 picture photo
Mfg. Part Number
NRF24L01
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC TXRX 2.4GHZ ENH/B SHOCK 20QFN
Datasheet Download
NRF24L01.pdf
Availability of NRF24L01
QUANTITY
NRF24L01 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24L01
Internal Part NumberEIS-NRF24L01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package490
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTray
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)2Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-85dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving12.3mA
Current - Transmitting11.3mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24L01
Related LinksNRF2, NRF24L01 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24L01 Details Description
Related parts for NRF24L01
VARISTOR 351V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
TERM RING NON INS 22-18AWG datasheet.pdf
RECT BRIDGE 21A 1600V FO-B datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 71.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf