Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-O17Q24-R7
NRF24LE1-O17Q24-R7 picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LE1-O17Q24-R7
Brief Description
IC WIRELESS SOC SOLUTION 24QFN
Datasheet Download
NRF24LE1-O17Q24-R7.pdf
Availability of NRF24LE1-O17Q24-R7
QUANTITY
NRF24LE1-O17Q24-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LE1-O17Q24-R7
Internal Part NumberEIS-NRF24LE1-O17Q24-R7
Standard Package1,500
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 1kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO7
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24LE1-O17Q24-R7
Related LinksNRF24LE1-, NRF24LE1-O17Q24-R7 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24LE1-O17Q24-R7 Details Description
Related parts for NRF24LE1-O17Q24-R7
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.19MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
CHOKE CAN-BUS 51.0UH 800MA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER VOUT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 14"L X 13"W datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN M8 RA datasheet.pdf