Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-O17Q32-R7
NRF24LE1-O17Q32-R7 picture photo
Mfg. Part Number
NRF24LE1-O17Q32-R7
Brief Description
IC WIRELESS SOC SOLUTION 32QFN
Datasheet Download
NRF24LE1-O17Q32-R7.pdf
Availability of NRF24LE1-O17Q32-R7
QUANTITY
NRF24LE1-O17Q32-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF24LE1-O17Q32-R7
Internal Part NumberEIS-NRF24LE1-O17Q32-R7
Standard Package1,500
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationGFSK
Frequency2.4GHz
Sensitivity-94dBm
Memory Size16kB Flash, 1kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO7
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Current - Receiving13.3mA
Current - Transmitting11.1mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF24LE1-O17Q32-R7
Related LinksNRF24LE1-, NRF24LE1-O17Q32-R7 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF24LE1-O17Q32-R7 Details Description
Related parts for NRF24LE1-O17Q32-R7
IC COMP SGL OPN DRN 1.6V SOT23-5 datasheet.pdf
RND STANDOFF 4-40 PHENOLIC 3/4" datasheet.pdf
IC PS SUPERVISOR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO214AC datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
DUAL SSR 530VAC/40A 18-36VAC datasheet.pdf