| Internal Part Number | EIS-NRF24LU1P-FXXQ32-DK | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Evaluation and Development Kits, Boards | |
| Series | nRFgo | |
| Type | Transceiver | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| For Use With/Related Products | nRF24LU1+ | |
| Supplied Contents | 3 Boards, Samples | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NRF24LU1P-FXXQ32-DK | |
| Related Links | NRF24LU1P, NRF24LU1P-FXXQ32-DK Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor | |
 | GCM31DCAD | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | datasheet.pdf | |
 | TNPW060336K0BEEN | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 | datasheet.pdf | |
 | ATA5746-PXPW 19 | IC RX UHF ASK/FSK 315MHZ 24QFN | datasheet.pdf | |
 | VE-20T-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | datasheet.pdf | |
 | VI-BNH-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | datasheet.pdf | |