Nordic Semiconductor ASA NRF905-EVKIT-868/915
NRF905-EVKIT-868/915 picture photo
Mfg. Part Number
NRF905-EVKIT-868/915
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVALUATION NRF905 868/915
Datasheet Download
NRF905-EVKIT-868/915.pdf
Availability of NRF905-EVKIT-868/915
QUANTITY
NRF905-EVKIT-868/915 Order Process
Ship out your order
Specifications of NRF905-EVKIT-868/915
Internal Part NumberEIS-NRF905-EVKIT-868/915
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNRF905 Design Files
Development Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
Series-
TypeTransceiver
Frequency868MHz, 915MHz
For Use With/Related ProductsnRF905
Supplied Contents4 Boards, Cables
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRF905-EVKIT-868/915
Related LinksNRF905-EVK, NRF905-EVKIT-868/915 Datasheet, Nordic Semiconductor ASA Distributor
NRF905-EVKIT-868/915 Details Description
Related parts for NRF905-EVKIT-868/915
IC REG LDO 2.5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 210MA 540 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 13.333 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf