Taiyo Yuden NRH2412T2R2MNGH
NRH2412T2R2MNGH picture photo
Mfg. Part Number
NRH2412T2R2MNGH
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
NRH2412T2R2MNGH.pdf
Availability of NRH2412T2R2MNGH
QUANTITY
NRH2412T2R2MNGH Order Process
Ship out your order
Specifications of NRH2412T2R2MNGH
Internal Part NumberEIS-NRH2412T2R2MNGH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant72MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.095" L x 0.095" W (2.40mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRH2412T2R2MNGH
Related LinksNRH2412, NRH2412T2R2MNGH Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRH2412T2R2MNGH Details Description
Related parts for NRH2412T2R2MNGH
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 4V 2.5AH datasheet.pdf
OSC XO 2.4576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf