Sullins Connector Solutions NRPN031PARN-RC
NRPN031PARN-RC picture photo
Mfg. Part Number
NRPN031PARN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2MM SINGLE R/A 3POS
Datasheet Download
NRPN031PARN-RC.pdf
Availability of NRPN031PARN-RC
QUANTITY
NRPN031PARN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NRPN031PARN-RC
Internal Part NumberEIS-NRPN031PARN-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNRPNxx(1,2)PA(E,R)N-RC 29/Dec/2010
PCN OtherPart Number, Material 10/Dec/2009
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRPN031PARN-RC
Related LinksNRPN031, NRPN031PARN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NRPN031PARN-RC Details Description
Related parts for NRPN031PARN-RC
IC MOTOR CONTROLLER SER 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
IC MCU SOC 2.4GHZ IEEE ZB 20VQFN datasheet.pdf
20UF 200V 11.125X31.75 85C AXI datasheet.pdf