Taiyo Yuden NRS2012T4R7MGJ
NRS2012T4R7MGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS2012T4R7MGJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 910MA 241 MOHM
Datasheet Download
NRS2012T4R7MGJ.pdf
Availability of NRS2012T4R7MGJ
QUANTITY
NRS2012T4R7MGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS2012T4R7MGJ
Internal Part NumberEIS-NRS2012T4R7MGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNR
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating910mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)241 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS2012T4R7MGJ
Related LinksNRS2012, NRS2012T4R7MGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS2012T4R7MGJ Details Description
Related parts for NRS2012T4R7MGJ
Crystal 33.3333MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf