Taiyo Yuden NRS4012T6R8MDGJ
NRS4012T6R8MDGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS4012T6R8MDGJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.3A 150 MOHM
Datasheet Download
NRS4012T6R8MDGJ.pdf
Availability of NRS4012T6R8MDGJ
QUANTITY
NRS4012T6R8MDGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4012T6R8MDGJ
Internal Part NumberEIS-NRS4012T6R8MDGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package4040
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4012T6R8MDGJ
Related LinksNRS4012, NRS4012T6R8MDGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4012T6R8MDGJ Details Description
Related parts for NRS4012T6R8MDGJ
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC WIRELESS LAN PA 16-MLPQ datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIN-POWER F48MS-3 5C1-1-COD datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf