Taiyo Yuden NRS4018T100MDGJ
NRS4018T100MDGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS4018T100MDGJ
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.2A 180 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS4018T100MDGJ.pdf
Availability of NRS4018T100MDGJ
QUANTITY
NRS4018T100MDGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS4018T100MDGJ
Internal Part NumberEIS-NRS4018T100MDGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS4018T100MDGJ
Related LinksNRS4018, NRS4018T100MDGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS4018T100MDGJ Details Description
Related parts for NRS4018T100MDGJ
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .135W AB 12BGA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ MULTI-TONE datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf