Taiyo Yuden NRS5024T1R5NMGJ
NRS5024T1R5NMGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS5024T1R5NMGJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.6A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS5024T1R5NMGJ.pdf
Availability of NRS5024T1R5NMGJ
QUANTITY
NRS5024T1R5NMGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS5024T1R5NMGJ
Internal Part NumberEIS-NRS5024T1R5NMGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating3.6A
Current - Saturation5.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant67MHz
Operating Temperature-25°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.40mm)
Supplier Device Package5050
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS5024T1R5NMGJ
Related LinksNRS5024, NRS5024T1R5NMGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS5024T1R5NMGJ Details Description
Related parts for NRS5024T1R5NMGJ
IC LED Driver 55mA Backlight 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 180MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf