Taiyo Yuden NRS8030T150MJGJ
NRS8030T150MJGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS8030T150MJGJ
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.2A 78 MOHM SMD
Datasheet Download
NRS8030T150MJGJ.pdf
Availability of NRS8030T150MJGJ
QUANTITY
NRS8030T150MJGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS8030T150MJGJ
Internal Part NumberEIS-NRS8030T150MJGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)78 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)