Taiyo Yuden NRS8030T1R5NJGJ
NRS8030T1R5NJGJ picture photo
Mfg. Part Number
NRS8030T1R5NJGJ
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 5.3A 15.6 MOHM
Datasheet Download
NRS8030T1R5NJGJ.pdf
Availability of NRS8030T1R5NJGJ
QUANTITY
NRS8030T1R5NJGJ Order Process
Ship out your order
Specifications of NRS8030T1R5NJGJ
Internal Part NumberEIS-NRS8030T1R5NJGJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating5.3A
Current - Saturation6.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package8080
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRS8030T1R5NJGJ
Related LinksNRS8030, NRS8030T1R5NJGJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRS8030T1R5NJGJ Details Description
Related parts for NRS8030T1R5NJGJ
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 8"W datasheet.pdf
IC REG BUCK -12V 0.1A 8SIP datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FL2500-NO.4-J2-0-STK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 28A datasheet.pdf