Taiyo Yuden NRV3012T2R2M
NRV3012T2R2M picture photo
Mfg. Part Number
NRV3012T2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.1A 120 MOHM
Datasheet Download
NRV3012T2R2M.pdf
Availability of NRV3012T2R2M
QUANTITY
NRV3012T2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of NRV3012T2R2M
Internal Part NumberEIS-NRV3012T2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNR Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNRV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)144 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.048" (1.20mm)
Supplier Device Package3030
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRV3012T2R2M
Related LinksNRV301, NRV3012T2R2M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NRV3012T2R2M Details Description
Related parts for NRV3012T2R2M
CABLE MCX/MCX 30" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf