ON Semiconductor NRVBS3201T3G
NRVBS3201T3G picture photo
Mfg. Part Number
NRVBS3201T3G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMC
Datasheet Download
NRVBS3201T3G.pdf
Availability of NRVBS3201T3G
QUANTITY
NRVBS3201T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVBS3201T3G
Internal Part NumberEIS-NRVBS3201T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVBS3201T3G
Related LinksNRVBS3, NRVBS3201T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVBS3201T3G Details Description
Related parts for NRVBS3201T3G
IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF -5/5 PSI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 20-22 AWG SLVR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V T/H datasheet.pdf