ON Semiconductor NRVTS10100MFST1G
NRVTS10100MFST1G picture photo
Mfg. Part Number
NRVTS10100MFST1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO-8FL
Datasheet Download
NRVTS10100MFST1G.pdf
Availability of NRVTS10100MFST1G
QUANTITY
NRVTS10100MFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVTS10100MFST1G
Internal Part NumberEIS-NRVTS10100MFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Packaging*
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If720mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVTS10100MFST1G
Related LinksNRVTS101, NRVTS10100MFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVTS10100MFST1G Details Description
Related parts for NRVTS10100MFST1G
MOSFET N-CH 60V 86A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT datasheet.pdf