ON Semiconductor NRVTS10120EMFST1G
NRVTS10120EMFST1G picture photo
Mfg. Part Number
NRVTS10120EMFST1G
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 120V SO-8FL
Datasheet Download
NRVTS10120EMFST1G.pdf
Availability of NRVTS10120EMFST1G
QUANTITY
NRVTS10120EMFST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NRVTS10120EMFST1G
Internal Part NumberEIS-NRVTS10120EMFST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If820mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 120V
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NRVTS10120EMFST1G
Related LinksNRVTS101, NRVTS10120EMFST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NRVTS10120EMFST1G Details Description
Related parts for NRVTS10120EMFST1G
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RSO 8 24VDC 5VDC/50MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
BATT S-HVY DUTY 1.5V C SIZE ZINC datasheet.pdf