Taiyo Yuden NS12555T100MN
NS12555T100MN picture photo
Mfg. Part Number
NS12555T100MN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 5.04A 21 MOHM SMD
Datasheet Download
NS12555T100MN.pdf
Availability of NS12555T100MN
QUANTITY
NS12555T100MN Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12555T100MN
Internal Part NumberEIS-NS12555T100MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating5.04A
Current - Saturation4.73A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant21.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12555T100MN
Related LinksNS1255, NS12555T100MN Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12555T100MN Details Description
Related parts for NS12555T100MN
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 80MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
TRANSCEIVER RF ALPHA 5.4V 915MHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
CABLE DUCT 100MMX60MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf