Taiyo Yuden NS12555T101MNV
NS12555T101MNV picture photo
Mfg. Part Number
NS12555T101MNV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.86A 140.4 MOHM
Datasheet Download
NS12555T101MNV.pdf
Availability of NS12555T101MNV
QUANTITY
NS12555T101MNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12555T101MNV
Internal Part NumberEIS-NS12555T101MNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating1.86A
Current - Saturation1.53A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.85mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12555T101MNV
Related LinksNS12555, NS12555T101MNV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12555T101MNV Details Description
Related parts for NS12555T101MNV
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LICENSE AXI BUS FUNCTIONAL MOD datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf