Vishay/Dale RNC50J4020BRBSL
RNC50J4020BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4020BRBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4020BRBSL.pdf
Availability of RNC50J4020BRBSL
QUANTITY
RNC50J4020BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4020BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4020BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4020BRBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4020BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4020BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J4020BRBSL
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 60POS R/A SH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 26.7X21.4X26 BLK datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.45A 109 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 2506 datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf