Taiyo Yuden NS12565T470MNV
NS12565T470MNV picture photo
Mfg. Part Number
NS12565T470MNV
Brief Description
FIXED IND 47UH 2.78A 69 MOHM SMD
Datasheet Download
NS12565T470MNV.pdf
Availability of NS12565T470MNV
QUANTITY
NS12565T470MNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12565T470MNV
Internal Part NumberEIS-NS12565T470MNV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2.78A
Current - Saturation3.34A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)69 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.270" (6.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12565T470MNV
Related LinksNS12565, NS12565T470MNV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12565T470MNV Details Description
Related parts for NS12565T470MNV
IC DRVR/RCVR RS232 5V DUAL 18DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf