Taiyo Yuden NS12575T100MNV
NS12575T100MNV picture photo
Mfg. Part Number
NS12575T100MNV
Brief Description
FIXED IND 10UH 5.55A 18.72 MOHM
Datasheet Download
NS12575T100MNV.pdf
Availability of NS12575T100MNV
QUANTITY
NS12575T100MNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NS12575T100MNV
Internal Part NumberEIS-NS12575T100MNV
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, NS
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating5.55A
Current - Saturation7.65A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18.72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant21.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NS12575T100MNV
Related LinksNS12575, NS12575T100MNV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
NS12575T100MNV Details Description
Related parts for NS12575T100MNV
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING COVER datasheet.pdf
FILTER REGULATOR PRESSURE SWITCH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf