Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCDLNN100PGUNV
NSCDLNN100PGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NSCDLNN100PGUNV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 12V DIP
Datasheet Download
NSCDLNN100PGUNV.pdf
Availability of NSCDLNN100PGUNV
QUANTITY
NSCDLNN100PGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NSCDLNN100PGUNV
Internal Part NumberEIS-NSCDLNN100PGUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® NSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 86 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.1" (2.47mm) Tube
Port StyleBarbless
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSCDLNN100PGUNV
NSCDLNN100PGUNV Details Description
Related parts for NSCDLNN100PGUNV
TRANS NPN 300V 0.75A TO-220F datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-14AWG #10 datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ZP,LATCH 8MM LIFSH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DESOLDERING KIT - EB-9000S datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Coax or Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf