| Internal Part Number | EIS-NSCSANN030PGUNV | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TruStability® NSC | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 103.5 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.19" (4.93mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | - | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |