Honeywell Sensing and Productivity Solutions NSCSSNN150PAUNV
NSCSSNN150PAUNV picture photo
Mfg. Part Number
NSCSSNN150PAUNV
Brief Description
SENSOR PRES 150PSI ABSO 12V SIP
Datasheet Download
NSCSSNN150PAUNV.pdf
Availability of NSCSSNN150PAUNV
QUANTITY
NSCSSNN150PAUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NSCSSNN150PAUNV
Internal Part NumberEIS-NSCSSNN150PAUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNSC Series Appl Note
SeriesTruStability® NSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 94.5 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port Size-
Port StyleNo Port
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSCSSNN150PAUNV
NSCSSNN150PAUNV Details Description
Related parts for NSCSSNN150PAUNV
PLATE SCREW REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 942K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 450MA 1.105 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
MICRO 15C S 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT RED CC SMD datasheet.pdf