Eaton (formerly Cooper Bussmann) NSD20M25
NSD20M25 picture photo
Mfg. Part Number
NSD20M25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE INDUST 25A 415V BS IEC
Datasheet Download
NSD20M25.pdf
Availability of NSD20M25
QUANTITY
NSD20M25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSD20M25
Internal Part NumberEIS-NSD20M25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesNSD
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated415VAC
Current25A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Alternating)
Size / Dimension0.689" Dia x 1.362" L (17.50mm x 34.60mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSD20M25
Related LinksNSD2, NSD20M25 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
NSD20M25 Details Description
Related parts for NSD20M25
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
EJC LTC.100 SHRD datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 2POS 1M datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM ORANGERED C. datasheet.pdf
RES 250 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf