Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M2-20
NSE-1207-M2-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M2-20
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M2
Datasheet Download
NSE-1207-M2-20.pdf
Availability of NSE-1207-M2-20
QUANTITY
NSE-1207-M2-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M2-20
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M2-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypeCheese Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM2
Head Diameter0.150" (3.81mm)
Head Height0.055" (1.40mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.843" (21.40mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M2-20
NSE-1207-M2-20 Details Description
Related parts for NSE-1207-M2-20
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
SCOPE: FIXED CABLE 1500MM datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf