Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M5-12
NSE-1207-M5-12 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M5-12
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M5
Datasheet Download
NSE-1207-M5-12.pdf
Availability of NSE-1207-M5-12
QUANTITY
NSE-1207-M5-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M5-12
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M5-12
Features-
Thread SizeM5
Head Diameter0.335" (8.51mm)
Head Height0.130" (3.30mm)
Length - Below Head0.472" (11.99mm)
Length - Overall0.602" (15.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M5-12
NSE-1207-M5-12 Details Description
Related parts for NSE-1207-M5-12
IC 8MHZ Z8500 CMOS SCC 40-DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12V IN 9V OUT SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6" 500PC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf