Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1207-M6-30
NSE-1207-M6-30 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1207-M6-30
Brief Description
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1207-M6-30.pdf
Availability of NSE-1207-M6-30
QUANTITY
NSE-1207-M6-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1207-M6-30
Internal Part NumberEIS-NSE-1207-M6-30
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.394" (10.01mm)
Head Height0.153" (3.89mm)
Length - Below Head1.181" (30.00mm)
Length - Overall1.334" (33.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1207-M6-30
NSE-1207-M6-30 Details Description
Related parts for NSE-1207-M6-30
TVS DIODE 33VWM 55.97VC DO204AC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 10-32 datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
1000-10,000 HZ 115V datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.21"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 0402 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf