Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M2-25
NSE-1580-M2-25 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M2-25
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2
Datasheet Download
NSE-1580-M2-25.pdf
Availability of NSE-1580-M2-25
QUANTITY
NSE-1580-M2-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M2-25
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M2-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM2
Head Diameter0.158" (4.01mm)
Head Height0.051" (1.30mm)
Length - Below Head0.984" (25.00mm)
Length - Overall1.035" (26.30mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M2-25
NSE-1580-M2-25 Details Description
Related parts for NSE-1580-M2-25
CAP CER 220PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 CHAR TRNSFL TN datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3V FD 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
IC FPGA 218 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf