Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M4-20
NSE-1580-M4-20 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M4-20
Manufacturer
Product Category
Screws, Bolts
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4
Datasheet Download
NSE-1580-M4-20.pdf
Availability of NSE-1580-M4-20
QUANTITY
NSE-1580-M4-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M4-20
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M4-20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyScrews, Bolts
SeriesNSE
TypeMachine Screw
Screw Head TypePan Head
Drive TypeSlotted
Features-
Thread SizeM4
Head Diameter0.314" (7.98mm)
Head Height0.094" (2.40mm)
Length - Below Head0.787" (20.00mm)
Length - Overall0.882" (22.40mm)
MaterialNylon
Plating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M4-20
NSE-1580-M4-20 Details Description
Related parts for NSE-1580-M4-20
JUMPER-H1500TR/A2015Y/H1500TR12" datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14VQFN datasheet.pdf
CONN HEADR 17POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 300MHZ 2CH 2GS/S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 12 PO datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 11.65 IN datasheet.pdf