Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-1580-M6-40
NSE-1580-M6-40 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-1580-M6-40
Brief Description
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-1580-M6-40.pdf
Availability of NSE-1580-M6-40
QUANTITY
NSE-1580-M6-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-1580-M6-40
Internal Part NumberEIS-NSE-1580-M6-40
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.472" (11.99mm)
Head Height0.141" (3.58mm)
Length - Below Head1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.716" (43.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-1580-M6-40
NSE-1580-M6-40 Details Description
Related parts for NSE-1580-M6-40
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf