Essentra Components (formerly Richco, Inc.) NSE-2009-M6-16
NSE-2009-M6-16 picture photo
Mfg. Part Number
NSE-2009-M6-16
Brief Description
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6
Datasheet Download
NSE-2009-M6-16.pdf
Availability of NSE-2009-M6-16
QUANTITY
NSE-2009-M6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of NSE-2009-M6-16
Internal Part NumberEIS-NSE-2009-M6-16
Features-
Thread SizeM6
Head Diameter0.444" (11.28mm)
Head Height0.130" (3.30mm)
Length - Below Head0.630" (16.00mm)
Length - Overall0.760" (19.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSE-2009-M6-16
NSE-2009-M6-16 Details Description
Related parts for NSE-2009-M6-16
RES METAL OX 2W 237 OHM 1% AXL datasheet.pdf
KIT TERMINATION LIGHT CRIMP XTC datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 260W NI1230-8 datasheet.pdf
CONN MALE TERMINAL 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ TFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
15P F HD PC TAIL 4-40 SPCR/CLIP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf