ON Semiconductor NSS1C201MZ4T3G
NSS1C201MZ4T3G picture photo
Mfg. Part Number
NSS1C201MZ4T3G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 100V 2A SOT223-4
Datasheet Download
NSS1C201MZ4T3G.pdf
Availability of NSS1C201MZ4T3G
QUANTITY
NSS1C201MZ4T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSS1C201MZ4T3G
Internal Part NumberEIS-NSS1C201MZ4T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationWire Bond 01/Dec/2010
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic180mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 500mA, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSS1C201MZ4T3G
Related LinksNSS1C20, NSS1C201MZ4T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSS1C201MZ4T3G Details Description
Related parts for NSS1C201MZ4T3G
CONN PLUG 36POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-250 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/1.5M CORDSET TO U datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB R/A G50 50O Z datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf