ON Semiconductor NSS60100DMTTBG
NSS60100DMTTBG picture photo
Mfg. Part Number
NSS60100DMTTBG
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays
Brief Description
TRANS 2PNP 60V 1A
Datasheet Download
NSS60100DMTTBG.pdf
Availability of NSS60100DMTTBG
QUANTITY
NSS60100DMTTBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NSS60100DMTTBG
Internal Part NumberEIS-NSS60100DMTTBG
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor Type2 PNP (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 500mA, 2V
Power - Max2.27W
Frequency - Transition155MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSS60100DMTTBG
Related LinksNSS6010, NSS60100DMTTBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSS60100DMTTBG Details Description
Related parts for NSS60100DMTTBG
SOLDER-WICK NO-CLEAN .030" 10' datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 450MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf