ON Semiconductor NSV60601MZ4T1G
NSV60601MZ4T1G picture photo
Mfg. Part Number
NSV60601MZ4T1G
Brief Description
TRANS NPN 60V 6A SOT-223-4
Datasheet Download
NSV60601MZ4T1G.pdf
Availability of NSV60601MZ4T1G
QUANTITY
NSV60601MZ4T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSV60601MZ4T1G
Internal Part NumberEIS-NSV60601MZ4T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 600mA, 6A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 1A, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSV60601MZ4T1G
Related LinksNSV6060, NSV60601MZ4T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSV60601MZ4T1G Details Description
Related parts for NSV60601MZ4T1G
CONN HEADER VERT 7POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
EVAL KIT TOUCH SENSING STM8S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf