ON Semiconductor NSVBCP56-10T3G
NSVBCP56-10T3G picture photo
Mfg. Part Number
NSVBCP56-10T3G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 80V 1A SOT-223
Datasheet Download
NSVBCP56-10T3G.pdf
Availability of NSVBCP56-10T3G
QUANTITY
NSVBCP56-10T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NSVBCP56-10T3G
Internal Part NumberEIS-NSVBCP56-10T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)80V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce63 @ 150mA, 2V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition130MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223 (TO-261)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSVBCP56-10T3G
Related LinksNSVBCP5, NSVBCP56-10T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NSVBCP56-10T3G Details Description
Related parts for NSVBCP56-10T3G
PHOTOCELL 4K-11K OHM 5.10MM datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 10A@280VAC W/OVP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
F PLUG PLENUM RG 6 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf