Stackpole Electronics Inc. NSZD5JB510R
NSZD5JB510R picture photo
Mfg. Part Number
NSZD5JB510R
Brief Description
RES CERAMIC 510 OHM 5W 5% WW
Datasheet Download
NSZD5JB510R.pdf
Availability of NSZD5JB510R
QUANTITY
NSZD5JB510R Order Process
Ship out your order
Specifications of NSZD5JB510R
Internal Part NumberEIS-NSZD5JB510R
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.063" L x 0.394" W (27.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NSZD5JB510R
Related LinksNSZD5, NSZD5JB510R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
NSZD5JB510R Details Description
Related parts for NSZD5JB510R
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/10/90 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP 15F -20% +80% 4.2V T/H datasheet.pdf