ON Semiconductor NTB30N20
NTB30N20 picture photo
Mfg. Part Number
NTB30N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A D2PAK
Datasheet Download
NTB30N20.pdf
Availability of NTB30N20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTB30N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB30N20
Internal Part NumberEIS-NTB30N20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs81 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2335pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB30N20
Related LinksNTB3, NTB30N20 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB30N20 Details Description
Related parts for NTB30N20
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR40A/ AE40G / APK40A datasheet.pdf
POT 175 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
TOOL INSERT D-SUB HD MACHINED datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 110V datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC DRIVER SPEAKER H 16DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf