Vishay/BCcomponents NTCLE100E3153JB0
NTCLE100E3153JB0 picture photo
Mfg. Part Number
NTCLE100E3153JB0
Brief Description
THERMISTOR NTC 15K OHM LEADED
Datasheet Download
NTCLE100E3153JB0.pdf
Availability of NTCLE100E3153JB0
QUANTITY
NTCLE100E3153JB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCLE100E3153JB0
Internal Part NumberEIS-NTCLE100E3153JB0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
FamilyThermistors - NTC
Series2381
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±2%
B25/75-
B25/853740K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max500mW
Length - Lead Wire0.59" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCLE100E3153JB0
Related LinksNTCLE100, NTCLE100E3153JB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCLE100E3153JB0 Details Description
Related parts for NTCLE100E3153JB0
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 3500A 150VAC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
SGE1510-0-0440A-5000C-5000C datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf