Vishay/BCcomponents NTCS0402E3104GHT
NTCS0402E3104GHT picture photo
Mfg. Part Number
NTCS0402E3104GHT
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% 0402
Datasheet Download
NTCS0402E3104GHT.pdf
Availability of NTCS0402E3104GHT
QUANTITY
NTCS0402E3104GHT Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCS0402E3104GHT
Internal Part NumberEIS-NTCS0402E3104GHT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTCS Series Thermistors
Standard Package10,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2381
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±2%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853950K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max70mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCS0402E3104GHT
Related LinksNTCS0402, NTCS0402E3104GHT Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCS0402E3104GHT Details Description
Related parts for NTCS0402E3104GHT
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 400-999MHZ SFJ CONN datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8VDFN datasheet.pdf
RES 171.53 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf