Vishay/BCcomponents NTCS0402E3153HHT
NTCS0402E3153HHT picture photo
Mfg. Part Number
NTCS0402E3153HHT
Brief Description
THERMISTOR NTC 15K OHM SMT 0402
Datasheet Download
NTCS0402E3153HHT.pdf
Availability of NTCS0402E3153HHT
QUANTITY
NTCS0402E3153HHT Order Process
Ship out your order
Specifications of NTCS0402E3153HHT
Internal Part NumberEIS-NTCS0402E3153HHT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsUL Certificate of Compliance
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTCS Series Thermistors
Standard Package10,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series2381
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±3%
B Value Tolerance±3%
B25/75-
B25/853965K
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max70mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTCS0402E3153HHT
Related LinksNTCS0402, NTCS0402E3153HHT Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NTCS0402E3153HHT Details Description
Related parts for NTCS0402E3153HHT
SCR INVERTER 400V 350A B-PUK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 6A 250VAC datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 26POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf