ON Semiconductor NTD18N06
NTD18N06 picture photo
Mfg. Part Number
NTD18N06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK
Datasheet Download
NTD18N06.pdf
Availability of NTD18N06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD18N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD18N06
Internal Part NumberEIS-NTD18N06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds710pF @ 25V
Power - Max55W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD18N06
Related LinksNTD1, NTD18N06 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD18N06 Details Description
Related parts for NTD18N06
IC OPAMP CFA 500MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf