ON Semiconductor NTD20P06LG
NTD20P06LG picture photo
Mfg. Part Number
NTD20P06LG
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 15.5A DPAK
Datasheet Download
NTD20P06LG.pdf
Availability of NTD20P06LG
QUANTITY
NTD20P06LG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD20P06LG
Internal Part NumberEIS-NTD20P06LG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Dec/2013
PCN Design/SpecificationWafer Probe Measurement 16/Oct/2013
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 7.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1190pF @ 25V
Power - Max65W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD20P06LG
Related LinksNTD20, NTD20P06LG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD20P06LG Details Description
Related parts for NTD20P06LG
IC PLL W/VCO/LOCK DETECT 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41 datasheet.pdf
SCR MOD BRIDGE 800V 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf