ON Semiconductor NTD80N02-001
NTD80N02-001 picture photo
Mfg. Part Number
NTD80N02-001
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 24V 80A IPAK
Datasheet Download
NTD80N02-001.pdf
Availability of NTD80N02-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTD80N02-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTD80N02-001
Internal Part NumberEIS-NTD80N02-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)24V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.8 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2600pF @ 20V
Power - Max75W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTD80N02-001
Related LinksNTD80N, NTD80N02-001 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTD80N02-001 Details Description
Related parts for NTD80N02-001
SW ROTARY DP PC TURRET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 2.5-2 ORANGE datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/06/180 3.5 BK datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE10-LCF CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf