| Internal Part Number | EIS-NTDV3055L104-1G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 20/Jan/2015 | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 104 mOhm @ 6A, 5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 20nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 440pF @ 25V | |
| Power - Max | 1.5W | |