ON Semiconductor NTHD3100CT1
NTHD3100CT1 picture photo
Mfg. Part Number
NTHD3100CT1
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 20V CHIPFET
Datasheet Download
NTHD3100CT1.pdf
Availability of NTHD3100CT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NTHD3100CT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHD3100CT1
Internal Part NumberEIS-NTHD3100CT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.9A, 3.2A
Rds On (Max) @ Id, Vgs80 mOhm @ 2.9A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2.3nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds165pF @ 10V
Power - Max1.1W