Vishay/Dale NTHS0402N02N1002KE
NTHS0402N02N1002KE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0402N02N1002KE
Brief Description
THERMOSTOR NTC 10K OHM 10% 0402
Datasheet Download
NTHS0402N02N1002KE.pdf
Availability of NTHS0402N02N1002KE
QUANTITY
NTHS0402N02N1002KE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0402N02N1002KE
Internal Part NumberEIS-NTHS0402N02N1002KE
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0402N02N1002KE
Related LinksNTHS0402N, NTHS0402N02N1002KE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0402N02N1002KE Details Description
Related parts for NTHS0402N02N1002KE
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
35W 2X 5V, 2X 15V DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FLANGE, BEARING datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf