Vishay/Dale NTHS0603N02N1002KE
NTHS0603N02N1002KE picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N02N1002KE
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N02N1002KE.pdf
Availability of NTHS0603N02N1002KE
QUANTITY
NTHS0603N02N1002KE Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N02N1002KE
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N02N1002KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
PCN OtherNTHS Plating Equip Chng 06/Aug/2015
Standard Package2,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753500K
B25/85-
Operating Temperature-
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N02N1002KE
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N02N1002KE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N02N1002KE Details Description
Related parts for NTHS0603N02N1002KE
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC FOM MANAGEMENT W/CALIBR 24MLF datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 10MM datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf