Vishay/Dale NTHS0805N01N5002JU
NTHS0805N01N5002JU picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0805N01N5002JU
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NTHS0805N01N5002JU.pdf
Availability of NTHS0805N01N5002JU
QUANTITY
NTHS0805N01N5002JU Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0805N01N5002JU
Internal Part NumberEIS-NTHS0805N01N5002JU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
PCN Design/SpecificationPlating Line Chg 6/Aug/2015
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0805N01N5002JU
Related LinksNTHS0805N, NTHS0805N01N5002JU Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0805N01N5002JU Details Description
Related parts for NTHS0805N01N5002JU
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.619 OHM 1% 5W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
YOA 3/8 X 72 YD BULK datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf